Biegunka podróżnych

Zapraszam na pierwszą część Wakacyjnego Poradnika Małego Pacjenta. Jak pokazała niedawna ankieta, w której część z Was wzięła udział na moim stories, rodzice podczas dalekich podróży z dzieckiem najczęściej obawiają się innej flory bakteryjnej, a ja wcale Wam się nie dziwię. Zemsta faraona, zwana też biegunką podróżnych, zemstą Montezumy, Delhi-belly lub galop gringo, to nie jest wymarzona wakacyjna atrakcja, szczególnie jeżeli dopada mały brzuszek. Dziś więcej o tym w formie Waszych pytań i moich odpowiedzi.

Podawać dziecku probiotyki przed wyjazdem do kraju o innej florze bakteryjnej czy nie podawać?

Jeżeli nie ma wskazań do podawania probiotyków (mikroflora dziecka jest wyrównana), to nie ma takiej potrzeby. Dobrym pomysłem jest za to, o ile dziecko ma już rozszerzaną dietę, włączenie do niej większych ilości jogurtów lub kefirów, orzechów, migdałów oraz oliwy w okresie przedwyjazdowym. Natomiast można zabrać probiotyk ze sobą na wakacje, w razie gdyby problemy żołądkowe dopadły malucha na miejscu. Probiotyki znajdziecie też bez problemu w miejscowych aptekach.

Jak ustrzec się przed zemstą faraona?

Trzeba pamiętać o przestrzeganiu następujących zasad (w krajach, w których boimy się bakterii chorobotwórczych np. Egipt, Indie, Tunezja, Meksyk, Tajlandia):

  • Unikaj miejscowej kranówki. Do mycia zębów, mycia rąk, (w przypadku małych dzieci też do mycia buzi) oraz do picia używaj wody butelkowanej. Pamiętaj też o unikaniu kostek lodu, zwróć uwagę czy dzieci nie mają ich w swoich napojach. Z tymi kostkami jest tak, że te, które wytwarzane są w maszynie w obiektach hotelowych powinny być teoretycznie bezpieczne dla naszego organizmu, ale 100% gwarancji nie ma.
  • Pamiętaj o zachowaniu podstawowej zasady higieny – myj ręce przed każdym posiłkiem. I w ogóle myj często ręce swoje i dziecka.
  • Najbezpieczniej jeść potrawy, które poddane zostały dużej temperaturze podczas przygotowania.
  • Myj owoce i warzywa, a przed spożyciem obierz je ze skórki. Oczywiście wodą butelkowaną. Jeżeli posiłki spożywasz w restauracji hotelowej, lepiej wybrać jabłko czy banana, niż np. winogrona, które prawdopodobnie zostały umyte wodą z kranu. Podobnie problematyczna jest np. sałata myta w miejscowej wodzie.
  • Nie pij surowego mleka. Tylko pasteryzowane. Nie jedz surowych owoców morza i mięsa.
  • Uważaj na wszelkiego rodzaju kremy w ciastach, gdyż wysokie temperatury powietrza sprzyjają namnażaniu bakterii.
  • I teraz punkt najtrudniejszy do zrealizowania w przypadku dzieci – żadnych lodów.

Jakie objawy daje biegunka podróżnych?

Biegunka podróżnych to zespół objawów żołądkowo-jelitowych, najczęściej wywołany zakażeniem bakteryjnym. Pojawia się biegunka, ból brzucha, niekiedy bardzo bolesne skurcze, czasem gorączka, nudności i wymioty. Przebieg w większości przypadków jest łagodny, a objawy po paru dniach ustępują samoistnie.

Jak postępować, kiedy dziecko dopadnie zemsta faraona?

Najważniejsza zasada, pamiętaj o nawodnieniu. Można też zastosować środki do nawadniania doustnego, ktróre w krajach tropikalnych są ogólnie dostępne i występują pod nazwą ORS (oral rehydration salt). Możecie też skorzystać z poniższego przepisu i sami przygotować preparat na odwodnienie:

• 1 płaska łyżeczka soli kuchennej;

• 6 płaskich łyżeczek cukru;

• 1 litr wody butelkowanej lub przegotowanej;

Dla poprawy smaku proponuję dodać kilka kropel pomarańczy lub cytryny. I gotowe!

Podaj dziecku probiotyk, który wesprze odbudowę flory bakteryjnej. Możesz też zastosować lek przeciwbiegunkowy, który masz w swojej apteczce. Ale z własnego doświadczenia doradzę Wam jedno. Jeżeli Waszego malucha dopadnie biegunka podróżnych, ja bym się w ogóle nie zastanawiała i od razu zgłosiła się do lekarza. W krajach problematycznych służba zdrowia ma tę kwestię opanowaną perfekcyjnie. Podadzą swoje leki przeciwwymiotne, przeciwgorączkowe, może kroplówkę nawadniającą i raz dwa postawią Wasze pociechy na nogi, a Wy będziecie mogli szybko wrócić do wakacyjnego relaksu.

Jakie szczepienia polecane są przed dalekimi podróżami?

Temat rzeka. Nie sposób wymienić tu wszystkich dalekich krajów wraz z zalecanymi szczepieniami. Szczegółowych informacji szukajcie u lekarza rodzinnego, który zaplanuje konkretne szczepienia lub w poradniach medycyny podróży.

Pytaliście mnie też o lot z niemowlakiem, wiek, od którego można podróżować z dzieckiem, apteczkę podróżną i o wiele innych kwestii. Wszystkie postaram się rozwiać w następnych postach. Stay tuned.

1 Komentarz

  1. Małgosia pisze:

    Pani Doktor, a lot z niemowlakiem 10 miesięcy do Turcji to dobry pomysł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *