Ciało obce w oku

Ciało obce w oku dziecka

Wielu rodziców zna to z autopsji. Niejednokrotnie zdarza się, że podczas zabawy lub codziennych czynności do oka dziecka wpadnie jakiś pyłek, ziarenko piasku, rzęsa, muszka, a czasami coś większego. Nawet najdrobniejsze ciało obce jest przyczyną dyskomfortu i łzawienia, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do utraty wzroku.

Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Jak pomóc dziecku, w którego oku znalazło się ciało obce?

  • Jeżeli ciało obce w oku jest widoczne, podejmij próbę delikatnego usunięcia go przy pomocy wilgotnego patyczka higienicznego lub rogu chusteczki.
  • Jeżeli ciała obcego nie widać, ostrożnie odchyl powieki w celu jego zlokalizowania, a następnie delikatnie usuń przyczynę podrażnienia.
  • Skuteczną metodą jest przepłukiwanie oka za pomocą soli fizjologicznej lub czystej wody. Możesz to zrobić za pomocą kieliszka z wodą lub specjalnych aparatów do przepłukiwania oczu. Taki aparat warto mieć w domowej apteczce pierwszej pomocy.
  • Jeżeli ciało obce tkwi głęboko w tkance oka (np. drzazga, opiłki itd.) – niczego NIE WYCIĄGAJ. Oko trzeba zabezpieczyć jałowym opatrunkiem i jak najszybciej udać się do szpitala.

Tego nie rób!

Nie wolno trzeć powieki, używać twardych lub ostrych narzędzi do usuwania ciała obcego, ani samodzielnie usuwać opiłków, które wyglądają, jakby wbiły się w gałkę oczną.

Przede wszystkim zachowaj spokój i nie panikuj, by nie wywoływać u dziecka dodatkowego stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *