Czy dzieci mogą jeść grzyby?

Czy dzieci mogą jeść grzyby? | paniDoktor
Sezon grzybowy rozpoczęty, a zatem pora odpowiedzieć na pytanie, które często o tej porze roku zadają mi rodzice: Czy dzieci mogą jeść grzyby?

Jak się okazuje odpowiedź nie jest taka prosta. Przede wszystkim należy rozróżnić grzyby hodowlane (np. pieczarki, czy zyskujące ostatnio na popularności boczniaki) od grzybów leśnych. Te pierwsze można wprowadzać do diety malucha, uważając jednak przy tym na odpowiedni sposób przygotowania. Stosujemy tutaj te same zasady, jak w przypadku innych potraw:

unikamy smażenia lub zasmażania grzybów;

nie podajemy surowych grzybów;

dusimy lub gotujemy na parze.

Co się zaś tyczy grzybów leśnych, te będą niewskazane dla dzieci poniżej 10-12 roku życia‼️ Oczywiście jest to granica umowna. Każdy rodzic na własną odpowiedzialność decyduje, czy chce i kiedy chce podać grzyby dziecku. Trzeba tutaj jednak wziąć pod uwagę trzy, główne czynniki:

Grzyby leśne są dość ciężkostrawne, a zatem jeżeli chcemy wprowadzić je do diety starszego dziecka, musimy zacząć od podawania małych ilości i obserwacji, jak starszak na nie reaguje. Pamiętajcie jednak, że wiele potraw jest ciężkostrawnych, a mimo wszystko włączamy je do diety dziecka. Nie powinien być więc to powód, żeby całkowicie je wyeliminować. Ale wszystko z umiarem!

Należy pamiętać, że w przypadku grzybów bardzo łatwo o zatrucie. Dlatego przed podaniem ich dziecku, musicie mieć 100% pewność, że grzyb jest jadalny. Wydaje się to Wam takie oczywiste? A jednak co roku do szpitali przyjmowane są dzieci z objawami zatrucia, a dla części z nich kończy się to zgonem lub przeszczepem wątroby‼️

Ja osobiście nie podałabym swoim dzieciom grzybów z niewiadomego pochodzenia, a za takie uważam wszystkie te, które zostały zerwane przez kogoś innego, niż mnie samą. Naprawdę nie warto ryzykować. Pamiętajcie też, żeby nie ulegać presji rodzinnych obiadów u rodziców, teściów, cioć i nie zmuszać dziecka do jedzenia zupy grzybowej tylko dlatego, że tak wypada i żeby nie zrobić komuś przykrości. Najważniejsze jest zdrowie i życie Waszego dziecka.

Zerwane grzyby należy odpowiednio przechowywać, aby nie zaszkodziły nam i dzieciom: nie umieszczać ich w plastikowych foliówkach, siatkach itp. i nie przetrzymywać ich dłużej, niż dwa dni w lodówce.

Wbrew obiegowej opinii badania wskazują na to, że grzyby nie są bezwartościowe. Wręcz przeciwnie mają dużo wartości odżywczych: są doskonałym źródłem makro- i mikroelementów (cynku, magnezu, miedzi, selenu). Zawierają też dużo witamin od B1 do B12, H, C, witaminy D, E, kwasy fenolowe o działaniu antyoksydacyjnym.

Mam nadzieje, że udało mi się rozwiać Wasze wątpliwości. A jeżeli spodobał się Wam ten wpis, udostępnijcie go na swojej tablicy i podzielcie się nim z innymi.

 

2 Komentarze

  1. Malina pisze:

    Ja się zatrułam w dzieciństwie i do tej pory mam taki wstręt do grzybów, że nawet pieczarek nie jem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *