Emla: co warto wiedzieć o tym preparacie do znieczulenia miejscowego?

Emla - co warto wiedzieć o tym preparacie do znieczulania miejscowego? - blog | paniDoktor
Gdy zbliża się termin wizyty szczepiennej czy pojawia się konieczność pobrania krwi u małego dziecka, większość rodziców popada w dużą nerwowość. Od razu w głowie tłoczą się najczarniejsze scenariusze: na pewno będzie jeden wielki płacz, wyrywanie się, histeria, a po wszystkim minie dobrych kilka godzin, zanim pociecha się uspokoi. Faktem jest, że wkłucie jest dla dziecka bolesne i już sam widok strzykawki budzi w nim ogromny lęk. Nie dziwię się zatem rodzicom, którzy szukają różnych sposobów na choćby częściowe złagodzenie tych nieprzyjemnych dolegliwości u pociechy. Jednym z najpopularniejszych, a przy tym najskuteczniejszych jest preparat Emla, który bardzo dobrze sprawdza się w znieczuleniu miejscowym i może być stosowany przed szczepieniem lub pobraniem krwi. Co warto o nim wiedzieć? Jak używać go w sposób bezpieczny dla dziecka? Tego wszystkiego dowiecie się z mojego artykułu.

 

Czym jest Emla?

Emla to popularny lek zawierający dwie substancje czynne o działaniu miejscowo znieczulającym, czyli lidokainę oraz prylokainę. Pierwsza z nich jest znana z bardzo szybkiego, choć krótkotrwałego działania. Z kolei prylokaina uśmierza ból na dłużej. Trzeba natomiast zaznaczyć, że intensywność efektu przeciwbólowego jest ściśle uzależniona od czasu aplikacji. Producent przekonuje, że jeśli nałożymy Emlę na około 1-2 godziny, stosując dodatkowo opatrunek okluzyjny, znieczulenie będzie działać miejscowo przez kolejne 2 godziny.

Warto wiedzieć
Krem Emla jest lekiem na receptę (w odróżnieniu od preparatu w formie plastra, o czym za chwilę). Jeśli więc rodzice chcą zaoszczędzić dziecku bólu podczas szczepienia lub pobierania krwi, powinni wcześniej udać się na wizytę do lekarza rodzinnego/pediatry i poprosić o przepisanie preparatu.

Wskazania do stosowania leku

Podstawowym wskazaniem jest oczywiście chęć miejscowego znieczulenia skóry, zwłaszcza krótko przed planowanym nakłuciem. Emlę stosuje się nie tylko u dzieci, ale również dorosłych, np. przed cewnikowaniem żył czy punkcją lędźwiową. Preparat zdecydowanie najlepiej sprawdza się w przypadku wszelkich procedur medycznych wymuszających naruszenie ciągłości skóry, czyli między innymi przed pobraniem krwi do badań, szczepieniem, ale też zabiegami chirurgicznymi.

Kiedy nie stosujemy Emli?

Istnieje szereg przeciwwskazań do użycia preparatu. Przede wszystkim będzie tak w przypadku osób uczulonych na którykolwiek ze składników leku lub też na inne środki znieczulające o budowie amidowej. Przeciwwskazaniem jest również wrodzona lub idiopatyczna methemoglobinemia.

Jak bezpiecznie stosować Emla?

Bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości nie stosować preparatu w okolicy oczu, a jeśli jest to konieczne, należy zachować bardzo dużą ostrożność (istnieje ryzyko podrażnienia i znieczulenia rogówki). Gdy już dojdzie do kontaktu z okiem, natychmiast przemywamy je wodą lub solą fizjologiczną, a następnie zakładamy opatrunek, ponieważ znieczulenie rogówki osłabia jej odruch obronny.

Ważne!
Leku Emla nigdy nie stosujemy na otwarte rany.

Szczególną ostrożność w stosowaniu preparatu powinny zachować osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry. W takich przypadkach zaleca się, aby maksymalny czas aplikacji wynosił do 30 minut.

Leku (w formie kremu) nie stosuje się u dzieci przed 12. miesiąca życia, które równolegle przyjmują leki indukujące powstawanie methemoglobiny, jak chociażby sulfonamidy.

Bez względu na wiek u dzieci nie stosuje się leku na błony śluzowe. Należy również uważać, aby preparat nie przedostał się do wnętrza ucha.

Dawkowanie kremu u dzieci przed szczepieniem lub pobraniem krwi

W przypadku dzieci między 3. a 12. miesiącem życia nakładamy grubą warstwę kremu (maksymalnie 2 g) na skórę w planowanym miejscu wkłucia i zabezpieczamy opatrunkiem okluzyjnym – na przykład plastrem. Maksymalna powierzchnia skóry pokrytej kremem to 16 cm2, a czas aplikacji powinien wynosić od 1 do 2 godzin.

U dzieci między 13. miesiącem a 6. rokiem życia stosujemy dawkę maksymalnie 10 g kremu na powierzchnię skóry do 100 cm2. Czas aplikacji może wynosić do 5 godzin.

Jeśli natomiast chodzi o starsze dzieci, maksymalna dawka preparatu nie powinna przekraczać 20 g na 200 cm2 skóry, przy czasie aplikacji od 1 do 5 godzin.

Przypominam również, że jeśli dziecko choruje na atopowe zapalenie skóry, czas aplikacji zawsze skracamy do maksymalnie 30 minut, bez względu na wiek pociechy.

Czy Emla wywołuje jakieś skutki uboczne?

Tak, jak każdy lek Emla może wywołać skutki uboczne, które jednak z reguły nie są szczególnie uciążliwe. Zaliczamy do nich przede wszystkim reakcje alergiczne skóry, jak zaczerwienienie, lekki obrzęk, świąd, pieczenie czy blednięcie. W dużo rzadszych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, dlatego użycie leku bezwzględnie musi zostać skonsultowane z lekarzem.

Emla plaster

Jak wcześniej wspomniałam, na receptę dostępny jest wyłącznie lek w formie kremu. Producent niedawno zaoferował jednak Emlę w plastrach, o nieco niższym stężeniu substancji czynnych. Ten lek można kupić bez recepty w aptece. Na pewno jest dużo wygodniejszy w stosowaniu, ponieważ wystarczy go tylko przykleić w miejscu wkłucia, aby uśmierzyć ból, a następnie zdejmuje tuż przed zabiegiem.

Emlę w formie plastra wyróżnia również to, że ten lek można stosować u noworodków, oczywiście poza wymienionymi wyżej przeciwwskazaniami. Dawkowanie wygląda następująco:

  • Dziecko od 0 do 2 miesięcy – nie więcej niż jeden plaster, aplikacja przez 1 godzinę;
  • Dziecko od 3 do 11 miesiąca – do 2 plastrów, aplikacja prze 1 godzinę;
  • Dziecko w wieku od 1 do 5 lat – do 10 plastrów, aplikacja przez 1 do 5 godzin;
  • Dziecko w wieku od 6 do 11 lat – do 20 plastrów, aplikacja przez 1 do 5 godzin;
  • Dziecko w wieku powyżej 12 lat – 1 lub więcej plastrów na wybrane obszary skóry, aplikacja od 1 do 5 godzin;

Emla, czy to w formie plastra, czy kremu, bez wątpienia jest sporym udogodnieniem dla rodziców, ale przede wszystkim dzieci, które źle reagują na wkłucie. Pamiętajcie jednak, aby przed zastosowaniem tego leku skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *