Emla to popularny lek zawierający dwie substancje czynne o działaniu miejscowo znieczulającym, czyli lidokainę oraz prylokainę. Pierwsza z nich jest znana z bardzo szybkiego, choć krótkotrwałego działania. Z kolei prylokaina uśmierza ból na dłużej. Trzeba natomiast zaznaczyć, że intensywność efektu przeciwbólowego jest ściśle uzależniona od czasu aplikacji. Producent przekonuje, że jeśli nałożymy Emlę na około 1-2 godziny, stosując dodatkowo opatrunek okluzyjny, znieczulenie będzie działać miejscowo przez kolejne 2 godziny.
Warto wiedzieć
Krem Emla jest lekiem na receptę (w odróżnieniu od preparatu w formie plastra, o czym za chwilę). Jeśli więc rodzice chcą zaoszczędzić dziecku bólu podczas szczepienia lub pobierania krwi, powinni wcześniej udać się na wizytę do lekarza rodzinnego/pediatry i poprosić o przepisanie preparatu.
Podstawowym wskazaniem jest oczywiście chęć miejscowego znieczulenia skóry, zwłaszcza krótko przed planowanym nakłuciem. Emlę stosuje się nie tylko u dzieci, ale również dorosłych, np. przed cewnikowaniem żył czy punkcją lędźwiową. Preparat zdecydowanie najlepiej sprawdza się w przypadku wszelkich procedur medycznych wymuszających naruszenie ciągłości skóry, czyli między innymi przed pobraniem krwi do badań, szczepieniem, ale też zabiegami chirurgicznymi.
Istnieje szereg przeciwwskazań do użycia preparatu. Przede wszystkim będzie tak w przypadku osób uczulonych na którykolwiek ze składników leku lub też na inne środki znieczulające o budowie amidowej. Przeciwwskazaniem jest również wrodzona lub idiopatyczna methemoglobinemia.
Bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości nie stosować preparatu w okolicy oczu, a jeśli jest to konieczne, należy zachować bardzo dużą ostrożność (istnieje ryzyko podrażnienia i znieczulenia rogówki). Gdy już dojdzie do kontaktu z okiem, natychmiast przemywamy je wodą lub solą fizjologiczną, a następnie zakładamy opatrunek, ponieważ znieczulenie rogówki osłabia jej odruch obronny.
Ważne!
Leku Emla nigdy nie stosujemy na otwarte rany.
Szczególną ostrożność w stosowaniu preparatu powinny zachować osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry. W takich przypadkach zaleca się, aby maksymalny czas aplikacji wynosił do 30 minut.
Leku (w formie kremu) nie stosuje się u dzieci przed 12. miesiąca życia, które równolegle przyjmują leki indukujące powstawanie methemoglobiny, jak chociażby sulfonamidy.
Bez względu na wiek u dzieci nie stosuje się leku na błony śluzowe. Należy również uważać, aby preparat nie przedostał się do wnętrza ucha.
W przypadku dzieci między 3. a 12. miesiącem życia nakładamy grubą warstwę kremu (maksymalnie 2 g) na skórę w planowanym miejscu wkłucia i zabezpieczamy opatrunkiem okluzyjnym – na przykład plastrem. Maksymalna powierzchnia skóry pokrytej kremem to 16 cm2, a czas aplikacji powinien wynosić od 1 do 2 godzin.
U dzieci między 13. miesiącem a 6. rokiem życia stosujemy dawkę maksymalnie 10 g kremu na powierzchnię skóry do 100 cm2. Czas aplikacji może wynosić do 5 godzin.
Jeśli natomiast chodzi o starsze dzieci, maksymalna dawka preparatu nie powinna przekraczać 20 g na 200 cm2 skóry, przy czasie aplikacji od 1 do 5 godzin.
Przypominam również, że jeśli dziecko choruje na atopowe zapalenie skóry, czas aplikacji zawsze skracamy do maksymalnie 30 minut, bez względu na wiek pociechy.
Tak, jak każdy lek Emla może wywołać skutki uboczne, które jednak z reguły nie są szczególnie uciążliwe. Zaliczamy do nich przede wszystkim reakcje alergiczne skóry, jak zaczerwienienie, lekki obrzęk, świąd, pieczenie czy blednięcie. W dużo rzadszych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, dlatego użycie leku bezwzględnie musi zostać skonsultowane z lekarzem.
Jak wcześniej wspomniałam, na receptę dostępny jest wyłącznie lek w formie kremu. Producent niedawno zaoferował jednak Emlę w plastrach, o nieco niższym stężeniu substancji czynnych. Ten lek można kupić bez recepty w aptece. Na pewno jest dużo wygodniejszy w stosowaniu, ponieważ wystarczy go tylko przykleić w miejscu wkłucia, aby uśmierzyć ból, a następnie zdejmuje tuż przed zabiegiem.
Emlę w formie plastra wyróżnia również to, że ten lek można stosować u noworodków, oczywiście poza wymienionymi wyżej przeciwwskazaniami. Dawkowanie wygląda następująco:
Emla, czy to w formie plastra, czy kremu, bez wątpienia jest sporym udogodnieniem dla rodziców, ale przede wszystkim dzieci, które źle reagują na wkłucie. Pamiętajcie jednak, aby przed zastosowaniem tego leku skonsultować się z lekarzem.