Krwawienie z nosa u dziecka

Krwawienie z nosa u dziecka
Krwawienie z nosa u dziecka może wyglądać dramatycznie – dużo krwi, płacz, strach… Nic dziwnego, że u większości rodziców taka sytuacja budzi ogromny niepokój. Na szczęście krwawienia zazwyczaj tylko źle wyglądają, ale okazują są niegroźne i łatwe do opanowania. Chociaż jest to sytuacja stresująca, najważniejsze jest opanowanie.

Oto, co należy zrobić krok po kroku, gdy dziecko zaczyna krwawić z nosa:

Krok 1: Uspokój dziecko. Przekonaj, że nic się nie dzieje.

Krok 2: Poproś małego poszkodowanego, aby usiadł (na krześle lub na podłodze) z głową pochyloną i wysuniętą do przodu.

Krok 3: Zaciśnij dziecku skrzydełka nosa przez około 10 minut lub poleć, by samodzielnie to zrobiło.

Krok 4: Uczul podopiecznego, żeby nie połykał krwi, lecz ją wypluwał.

Krok 5: Po około 10 minutach powinno być po wszystkim.

Tego nie rób!

Nie panikuj i nie wzywaj od razu pogotowia, w większości przypadków nie ma takiej potrzeby. Nie kładź dziecka na plecach, ani nie odchylaj mu głowy do tyłu – krew spływająca do gardła może powodować zakrztuszenie lub wywoływać wymioty.

Po zatamowaniu krwawienia malec nie powinien wydmuchiwać nosa przez około 4 godziny, a jeżeli jest to konieczne, zróbcie to bardzo delikatnie, by nie spowodować ponownego krwawienia.

Krwawienie z nosa oraz inne przykre sytuacje mogą się przytrafić w każdej chwili, także podczas rodzinnych wakacji. Dlatego zachęcam, aby przed wyjazdem skompletować apteczkę podróżną – więcej o tym przeczytasz w moim poradniku.

3 Komentarze

 1. Hania pisze:

  Przećwiczyłam na własnym synu na placu zabaw. Bardzo pomógł Pani artykuł. Będę czekać na kolejne teksty z pierwszej pomocy

  • Wasza Pani Doktor pisze:

   Dla mnie to niezmiernie ważne , że artykuły są praktyczne, że mamy mogą korzystać z wiadomości w nich zawartych na co dzień. Pozdrawiam serdecznie dzielną mamę i synka

 2. m pisze:

  Bardzo przydatny artykuł. Grunt to zachować zimną krew.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *