Mycie rąk – najskuteczniejsza broń w walce z wirusami

Mycie rąk - najskuteczniejsza broń w walce z wirusami - blog | paniDoktor

 

Czy wiecie jaki jest najstarszy, najskuteczniejszy, a zarazem najtańszy sposób uchronienia się przed wirusami i bakteriami? Odpowiedź jest jedna – mycie rąk wodą z mydłem.
Jeżeli chcecie, aby Wasze dzieci przetrwały sezon jesienno-zimowy bez infekcji, musicie wprowadzić w swoim domu zasadę mycia dłoni w ściśle określonych sytuacjach. To naprawdę nie jest takie trudne do zrealizowania, jak się wydaje, a dziecko z pewnością szybko wyrobi sobie zdrowy nawyk, odnosząc przy tym wiele korzyści.

Po co właściwie myć ręce?

To, że ręce myć trzeba, wie każdy. Dla większości z Was jest też zapewne oczywiste, dlaczego należy to robić. Problem jednak w tym, że w rzeczywistości co drugi Polak i co czwarta Polka nie myją rąk po wyjściu z toalety. Tymczasem to właśnie za pośrednictwem dłoni przenosi się wiele bakterii, grzybów i wirusów, które wywołują najrozmaitsze choroby. Do najczęstszych z nich zalicza się zatrucia pokarmowe, biegunki, zapalenia górnych dróg oddechowych, grypę, wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz choroby pasożytnicze. Przed nimi wszystkimi możecie uchronić siebie i swoje dzieci skutecznie usuwając zarazki z Waszych dłoni.

Jak wypracować w dziecku zdrowy nawyk mycia rąk?

Poniżej znajdziecie listę pomysłów, które pomogą Wam w wypracowaniu nawyku mycia rąk u najmłodszych.

Krok 1: Najważniejsza zasada brzmi: rodzice nie mogą być hipokrytami, bo dziecko momentalnie to zauważy i zacznie buntować się przeciwko myciu rąk. Wypracowywanie dobrych nawyków zawsze zaczynamy od siebie.

Krok 2: Staramy się wytłumaczyć dziecku, dlaczego należy myć ręce. W tym celu możecie wspomóc się wspólną zabawą, piosenkami, książeczkami, filmami, a nawet grami. Najmłodszym polecam puścić króciutką, wpadającą w ucho ‘Piosenkę o myciu rączek’. Bez problemu znajdziecie ją na YouTube. Starszakom zrozumienie problemu z pewnością ułatwi rewelacyjna seria “Było sobie życie”. W szczególności polecam wam grę edukacyjną “Pogromcy wirusów” lub odcinki o zarazkach, bakteriach i toksynach.

Krok 3: Każdy rodzic wie, że niezależnie od wieku pociechy, zabawy z wodą znajdują się w czołówce ulubionych dziecięcych aktywności. A zatem, przygotujmy specjalne miejsce w łazience – może to być po prostu kran (w przypadku starszaków) lub miska (dla tych najmłodszych) i dla odmiany cieszmy się aromatem gorącej kawy, podczas gdy nasze dzieciaki bez opamiętania oddają się wodnemu szaleństwu. Odpuśćmy na chwilę i nie strofujmy, gdy malec pochlapie siebie, bądź przedmioty znajdujące się w jego zasięgu. Pozwólmy mu na tę chwilę frajdy. Dzięki temu mycie rąk zamiast kojarzyć się z przykrym obowiązkiem, będzie wywoływało przyjemnie wspomnienia.

Krok 4: Dajemy dziecku akcesoria, które zachęcą do częstego mycia rąk. Możecie kupić specjalne mydła dla najmłodszych, które swoim wyglądem przyciągną uwagę najmłodszych. Pamiętajcie jednak, że im krótszy skład, tym lepszy produkt, co jest szczególnie ważne w przypadku wrażliwej skóry maluchów. Jeżeli dobrze poszukacie, znajdziecie produkty godne polecenia (mydła kaczuszki, kolorową pianę, grające dozowniki). Możecie także wyposażyć się w minutnik lub klepsydrę, które będą odmierzały czas mycia dłoni.

Krok 5: Wprowadzamy w domu rytuał mycia rąk. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca mycie dłoni w ściśle określonych sytuacjach:

➡️ po powrocie do domu;

➡️ po wizycie w toalecie;

➡️ przed rozpoczęciem jedzenia;

➡️ kiedy widać, że są brudne.

Powyższą listę możecie dowolnie dostosowywać tak, aby pasowała do waszego stylu życia. Jeżeli Wasze dzieci mają częsty kontakt ze zwierzętami, uwzględnijcie to również. Istotne jest to, abyście byli konsekwentni i w każdej z powyższych sytuacji zachęcali swoje pociechy do mycia dłoni.

Krok 6: Jeżeli jesteście zwolennikami systemu motywowania przez nagrody, przygotujcie dyplom, który umieścicie w widocznym miejscu w łazience i doceniajcie starania maluchów nagradzając ich stempelkami.

Krok 7: Rozmowa z najbliższą rodziną i znajomymi. Poinformujcie osoby, które często odwiedzacie, że rozpoczęliście naukę mycia rąk. Poproście, aby wspierali oni Wasze starania.

Jak prawidłowo myć ręce? – instrukcja

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy dobrze wykonujecie tak prozaiczną rzecz, jaką jest mycie rąk. Okazuje się, że dłonie można myć na wiele sposobów. Ja przedstawię Wam ten najbardziej efektywny, a zarazem jedyny zalecany przez Światową Organizację Zdrowia.

Kluczowe znaczenie ma czas mycia rąk. Aby uzyskać najlepszy skutek – tj, pozbyć się aż 90% bakterii znajdujących się na dłoniach, należy je myć przez 40-60 sekund.

Wbrew obiegowej opinii w codziennym użytkowaniu mydło antybakteryjne nie góruje nad zwykłym mydłem. A wręcz przeciwnie, najnowsze badania wskazują na to, że częste stosowanie mydła antybakteryjnego może szkodzić zdrowiu. Wybierajcie zatem zwykłe mydło z jak najbardziej naturalnym składem.

A teraz zerknijcie na poniższą instrukcję i zapamiętajcie następujące zasady:

  1. Zmoczcie ręce wodą.
  2. Starajcie się jak najdokładniej namydlić dłonie.
  3. Pocierając rozprostowane dłonie o siebie, rozprowadźcie mydło na całej ich powierzchni.
  4. Umyjcie palce, wierzch dłoni, kciuki, grzbiety palców, paznokcie i nadgarstki.
  5. Uwaga! Myjąc dłonie pamiętajcie o przestrzeni między palcami.
  6. Opłuczcie ręce wodą, po czym wytrzyjcie je jednorazowym ręcznikiem. Takie jest zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia, jednak moim zdaniem, mając na uwadze dobro naszej planety, w domu śmiało możecie korzystać ze zwykłych ręczników. Niezależnie od tego, czego użyjecie do osuszenia dłoni, pamiętajcie aby zrobić to dokładnie, albowiem wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii. Starajcie się nie pocierać ich ręcznikiem, a jedynie przykładajcie go do skóry.

 

Stosowanie tej metody mycia zagwarantuje Wam skuteczne usunięcie brudu i przeróżnych, szkodliwych mikroorganizmów z Waszych dłoni. Jeżeli chcecie udoskonalić swoją technikę, skorzystajcie z filmiku instruktażowego stworzonego przez Światową Organizację Zdrowia. Bez problemu znajdziecie go na YouTubie.

Na koniec pamiętajcie, żeby zachować pewien umiar. Nie chodzi o to, aby stać się rodzicem-tyranem, który egzekwuje od dziecka dokładne odwzorowanie zalecanej instrukcji mycia rąk. Jako matka czwórki dzieci zdaję sobie sprawę, że jest to wręcz niewykonalne. Najistotniejsze jest to, aby wyrobić w Waszych dzieciach zdrowy nawyk mycia dłoni wodą z mydłem, który uchroni je przed wieloma infekcjami i chorobami zakaźnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *