O co zawsze warto zapytać lekarza podczas wizyty z dzieckiem?

O co zawsze warto zapytać lekarza podczas wizyty z dzieckiem?
Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek wyjść z gabinetu lekarskiego i dopiero po powrocie do domu zorientować się, że w zasadzie to nie wiecie, co macie robić? Takie sytuacje są na porządku dziennym i zwykle wynikają ze złej komunikacji na linii lekarz-rodzic. W tej relacji niestety bardzo często dochodzi do nieporozumień, które po części wynikają z pośpiechu (uwierzcie, że lekarze pracują pod ogromną presją czasu), a po części z nieumiejętności słuchania i zadawania odpowiednich pytań.

Najważniejsze, to się nie wstydzić!

Z doświadczenia wiem, że rodzice potrafią się bardzo krygować przed zadaniem lekarzowi jakiegokolwiek pytania. Niektórzy są tak onieśmieleni, że tylko przytakują, choć wyraźnie widać, że nie do końca rozumieją, o czym jest mowa. Takie podejście się nie sprawdza. Pamiętajcie: lekarz jest dla Was, poświęca Wam swój czas, dlatego warto go wykorzystać do maksimum. Oczywiście nie mówię tutaj o zadawaniu infantylnych pytań, w stylu: „A w której aptece kupię ten lek najtaniej?”

Prawo do informacji

Jako rodzice macie pełne prawo do informacji na temat stanu zdrowia dziecka. Jeśli cokolwiek z tego, co mówi lekarz jest dla Was niezrozumiałe, powinniście poprosić o wyjaśnienie. Mam świadomość, że lekarze są różni, wszyscy miewamy gorsze dni, nie zawsze mamy ochotę na długie rozmowy, ale nie może też być tak, że lekarz zasypuje rodzica medycznymi terminami i zostawia go w błogiej nieświadomości.

Dobra komunikacja na linii lekarz-rodzic zawsze sprowadza się do tego, że medyk wyczerpuje temat, a rodzic wyciąga z tego prawidłowe wnioski, rozumie zaproponowaną ścieżkę leczenia, wie, jakie leki podać dziecku, czego unikać, na co zwrócić szczególną uwagę oraz kiedy zgłosić się na wizytę kontrolną. Pamiętajcie więc: przychodzicie do lekarza w jakimś celu. Musicie mu zaufać i wierzyć w to, co mówi. To podstawa dobrej komunikacji na linii lekarz-rodzic.

Lista pytań do lekarza

Przygotowałam dla Was małą ściągawkę. O co zawsze warto zapytać lekarza podczas wizyty z dzieckiem? Zapiszcie sobie tę listę w telefonie i zerkajcie na nią podczas wizyty u lekarza.

 • Jakie mogą być skutki uboczne przyjmowania leku?
 • Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić?
 • W jakim czasie mogę się spodziewać poprawy?
 • Czy dziecko może wychodzić na dwór?
 • Czy dziecko powinno leżeć w łóżku?
 • Czy mogę łączyć przepisane leki z domowymi miksturami?
 • Kiedy zgłosić się na wizytę kontrolną?
 • Kiedy natychmiast zgłosić się do przychodni lub szpitala?
 • Czy dziecko zaraża?
 • Czy należy stosować jakąś specjalną dietę?
 • Czy mogę podawać dziecku farmaceutyki bez recepty?

Każdy lekarz, czy to pediatra, czy rodzinny, bez trudu odpowie na te pytania, rozwieje wątpliwości i uzbroi Was w wiedzę, która pozwoli ze spokojem przejść przez etap choroby.

Jeżeli wpis Ci się spodobał, udostępnij go na swojej tablicy i podziel się nim z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *