Oparzenia u dzieci – zasady postępowania

Oparzenia
Oparzenie może być niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, których skóra jest szczególnie wrażliwa, a z pozoru nawet niewielka rana jest już rozległym oparzeniem ze względu na małą powierzchnię ciała. Jak się okazuje, do oparzeń u dzieci najczęściej dochodzi w domu.

Do najczęstszych przyczyn oparzeń u maluchów zaliczyć można: wylanie na siebie wrzątku, gorącej herbaty, gorącej zupy itp., spryskanie gorącym olejem podczas gotowania w kuchni, kąpiel w zbyt gorącej wodzie. Niestety statystyki są bezlitosne – największy procent poparzonych stanowią dzieci pomiędzy 1. a 2. rokiem życia.

Wyróżniamy 4 stopnie oparzenia, gdzie I stopień to jedynie lekki obrzęk i zaczerwienienie skóry, a IV stopień to martwica skóry z uszkodzeniem tkanek głębokich.

To jest ważne!! Gdy poparzenie obejmuje powyżej 5% powierzchni ciała dziecka, należy wezwać pogotowie ratunkowe.

oprzenia u dzieci - grafika

Postępowanie w przypadku oparzenia:

  • Oparzoną powierzchnię trzeba szybko schłodzić, polewając je obficie bieżącą zimną (ale nie lodowatą) wodą. Należy to robić naprawdę długo, przez około 5-15 minut; wsadzenie na kilkanaście sekund oparzonej części ciała pod zimną wodę jest zupełnie nieefektywne. Niska temperatura musi dotrzeć do tkanek głębokich, a to trwa. Pamiętaj, by nie schładzać od razu całego ciała i nie wrzucać dziecka do basenu lub wanienki z wodą, ponieważ może to doprowadzić do szoku termicznego i hipotermii.
  • Należy podać lek przeciwbólowy (np. ibuprofenu, paracetamol ) – im szybciej tym lepiej. To jest ważne! Pamiętajcie, żeby co pewien czas sprawdzać termin ważności leków, które posiadacie w Waszej domowej apteczce. Warto przy tym zanotować sobie na opakowaniu danego preparatu datę otwarcia butelki.
  • Po schłodzeniu ciała trzeba ściągnąć odzież i obejrzeć skórę w poszukiwaniu oparzonych miejsc. Odzież należy ściągać delikatnie, polecam wspomóc się nożyczkami i porozcinać ubranie, jeżeli jego zdjęcie stanowiłoby problem. Zdrowie i brak bólu u malucha jest ważniejsze, niż cena zniszczonej bluzy lub spodni. Pod żadnym pozorem nie wolno natomiast na siłę odrywać ubrań, które przykleiły się do skóry. To wymaga interwencji chirurgicznej.
  • Na ranę warto nałożyć jałowy kompres i ją zabandażować.
  • To jest ważne!! W przypadku ciężkich i rozległych oparzeń obejmujących powyżej 5% powierzchni ciała lub okolice wstrząsorodne: (krocze, twarz, szyja, dłonie, stopy, doły pachowe i podkolanowe ) proces schładzania powinien być ograniczony do kilku minut.
  • Oparzone okolice okryj wilgotną gazą i koniecznie wezwij pogotowie! 

Numer alarmowy 999 lub 112

2 Komentarze

  1. Julia pisze:

    Krótki tekst, ale bardzo treściwy. Wszystko co najważniejsze. Mogłaby Pani pomyśleć o umieszczeniu skrótu do wydruku, można byłoby mieć pod ręką ważne zalecenia.

    • Wasza Pani Doktor pisze:

      Będę o tym pamiętać, rzeczywiście może dla niektórych taka wersja drukowana byłaby przydatna.
      Dziękuję za podpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *