„Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk są zbiorem 10 opowiadań, których akcja toczy się w różnych miejscach i w różnym czasie. Ponadto tempo narracji także zmienia się w zależności od etapu opowiadania oraz danego utworu. W związku z tym czytelnik nie może spodziewać się, co go czeka na kolejnej stronie. Głównym motywem opowiadań noblistki jest dziwność świata, która towarzyszyła ludziom zawsze i wszędzie. Podstawowym pytaniem, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, jest to, czy owa dziwność pochodzi z dynamicznie zmieniającego się ze świata, czy może z samego człowieka.
Słowo „bizarne” oznacza dziwne i zaskakujące. Takie też są opowiadania Olgi Tokarczuk. Można odnaleźć w nich esencję twórczości polskiej noblistki, czyli – cytując uzasadnienie Akademii Szwedzkiej: „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Co więcej, jej twórczość otwiera czytelnikom oczy na wszystko, co do tej pory znajdowało się poza ich zasięgiem i zainteresowaniem.
Z pełnym przekonaniem polecam, choć podkreślam, że nie jest to lekka i łatwa lektura – trzeba dać jej trochę czasu, ale uwierzcie, że warto.