Pleśniawki u dzieci

Pleśniawki u dzieci - paniDotkor.pl
Typowy, znany każdemu rodzicowi obrazek. Dziecko bez przerwy wkłada rączki i różne przedmioty do buzi – robi to, bo w ten sposób poznaje świat oraz przynosi sobie ulgę w okresie wyżynania się ząbków.👶To niby nic strasznego, ale musicie wiedzieć, że takie zachowanie jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia bolesnych pleśniawek.

Czym są pleśniawki⁉️ To po prostu drożdżaki, czyli grzyby, które doskonale czują się w ludzkiej jamie ustnej, bo jest tam ciepło i wilgotno. Szczególnie często pojawiają się u małych dzieci, co jest właśnie skutkiem regularnego wkładania do buzi różnych rzeczy, będących siedliskiem bakterii. Te uszkadzają śluzówkę, co z kolei przyczynia się do grzybicy.

Czy wiedzieliście, że noworodki i niemowlęta są szczególnie narażone na pleśniawki z uwagi na niedostateczną ochronę przed wnikaniem drobnoustrojów w głąb błony śluzowej❓ Co ciekawe pojawiąją się one też u maleńkich dzieci karmionych naturalnie przez mamy przechodzące infekcję grzybiczą piersi.

📌📌Pleśniawki są niewielkimi, ale bardzo dokuczliwymi zmianami. Wyglądają jak białe, rozlane plamy, przypominające kożuch z mleka kwaśnego. Próba ich oderwania od policzków kończy się krwawieniem.

Dziecko zaatakowane przez grzyby może odmawiać jedzenia, jest niespokojne, często popłakuje, słabo śpi. Jest to wyraźny sygnał, że czas najwyższy zgłosić się do lekarza.👩⚕️Przepisze on specjalny środek na pleśniawki, dopasowany do wieku dziecka.📝 Najlepiej sprawdza się pędzlowanie jamy ustnej, szczególnie po jakiś 30-60 minutach od jedzenia❗️ Jeżeli u mamy na brodawkach są drożdze wtedy przed i po karmieniu smarujemy je lekiem przeciwgrzybiczym. Przy leczeniu należy uzbroić się w cierpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *