Prawidłowa higiena uszu

NAJCZĘSTSZY BŁĄD, KTÓRY POPEŁNIAJĄ RODZICE

Mam do Was pytanie: jak czyścicie dzieciom uszy? O ile większość z Was orientuje się, że przez pierwszy rok życia dziecka absolutnie nie powinno się robić tego patyczkami higienicznymi, bo mogą one uszkodzić delikatną skórę lub spowodować zapalenie ucha. O tyle rodzice starszych dzieci robią to nagminnie.

A zatem wyjaśnijmy sobie to raz na zawsze.

Patyczki higieniczne możecie wyrzucić do kosza albo stosować je od tej pory wyłącznie do czyszczenia fug i innych mało dostępnych miejsc w domu, bo więcej nie przydadzą się Wam, ani Waszym dzieciom.

Dlaczego to takie istotne, aby nie stosować patyczków w pielęgnacji ucha?

Patyczki upychają nagromadzoną woskowinę w głębi przewodu słuchowego zewnętrznego. Co więcej drażnienie przewodu patyczkiem higienicznym zwiększa produkcję woskowiny. Używanie ich może grozić uszkodzeniem ściany przewodu, a nawet perforacją błony bębenkowej.

Jak zatem poprawnie czyścić uszy dziecku?

Zacznijmy od najmłodszych.  W szpitalu nie ma procedury czyszczenia uszu po porodzie. W domu u noworodka i niemowlaka podczas mycia głowy, woda często wlewa się do uszu i tak być powinno. Nie musicie się tego obawiać. Nie jest to niebezpieczne z uwagi na to, że błona bębenkowa chroni głębsze struktury ucha. Można też wspomóc się palcami lub pomoczoną pieluchą czy też myjką. Po takiej kąpieli należy pamiętać o dokładnym osuszeniu ręcznikiem uszu.

Jeżeli pomimo tego ucho nadal jest brudne, kładziemy malucha na boku i rogiem ręcznika lub pieluchy czyścimy je. Jeżeli jesteście bardzo przywiązani do patyczków, to w tym momencie możecie ich użyć, ale tylko przy ujściu przewodu słuchowego. Pod żadnym pozorem nie wpychamy ich do środka.

W taki sam sposób czyścimy uszy starszym dzieciom i sobie samym też. Możemy wspomóc się palcem. Nie stosujemy też profilaktycznie żadnych kropel rozpuszczających woskowinę czy preparatów do czyszczenia uszu. Należy je stosować tylko wówczas, gdy mamy do czynienia z czopem woskowinowym.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza na czyszczenie uszu?

Kiedy dziecko ma problemy ze słuchem lub podejrzewamy zapalenie ucha, należy zgłosić się do lekarza pediatry lub laryngologa, którzy przeprowadzą zabieg czyszczenia uszu. Zdarza się też, że lekarz czyści przewód słuchowy zewnętrzny, gdy nie jest w stanie dokładnie obejrzeć błony bębenkowej, a musi ocenić, czy nie doszło do zapalenia. W innych przypadkach nie ma potrzeby czyszczenia uszu.

Jeżeli spodobał Ci się wpis, udostępnij go na swojej tablicy i podziel się nim z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *