Rozwój narządu wzroku w pierwszym roku życia

Wzrok - blog | paniDoktor
Ciekawostka medyczna na dziś: Czy wiedzieliście, że noworodek widzi tylko 5% tego co osoba dorosła? Wszystko to, co znajduje się dalej niż 25-30 cm od jego twarzy ulega rozmyciu.

Podobnie jak mózg niemowlęcia (o czym niedawno Wam wspominałam), jego wzrok również rozwija się w ekspresowym tempie. Warto zatem zadbać o to, aby wspierać rozwój i prawidłowe funkcjonowanie wzroku Waszych maluchów.

Do 3. miesiąca życia najlepszym „rekwizytem” do ćwiczenia małych oczek jest .. twarz mamy, taty i lub innych członków rodziny. Zbliżcie swoją twarz do do twarzy dziecka i starajcie się złapać z nim kontakt wzrokowy. Z czasem możecie zacząć robić śmieszne miny, wystawiać język, otwierać i zamykać buzię. Wasz maluch będzie próbował Was naśladować.

Po ukończeniu 2. miesiąca możecie zacząć wspomagać się czarno-białymi kartami czy zabawkami. (Zainteresowanie innymi kolorami przychodzi później.) Jeżeli takich nie macie, narysujcie na białej kartce papieru pomalowane na czarno figury geometryczne, a w miarę rozwoju malucha podstawowe przedmioty domowego użytku.

Po ukończeniu 7. miesiąca dobrym pomysłem będzie wykorzystanie książeczek do wspólnej zabawy. Niemowlak bowiem potrafi już przenosić wzrok z jednej rzeczy na drugą, a obrazki wzbudzą w nim duże zainteresowanie. Szczególnie jeżeli na początek wybierzecie książeczki sensoryczne z różnymi fakturami, bądź takie, które zawierają elementy ruchome.

Po ukończeniu 10 miesięcy lub roku Wasze maluchy będą już potrafiły dostrzegać odmienne emocje na twarzach innych ludzi.

 

1 Komentarz

  1. InqGuy pisze:

    A od kiedy dziecko widzi w dalszych odległościach niż wspomniane 25-30cm?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *