Tego nie muszą obawiać się rodzice noworodków i chłopców, czyli wszystko, co musicie wiedzieć o sklejeniu warg sromowych

Sklejenie warg sromowych to problem, z którym do lekarzy pediatrów i ginekologów przychodzą małe pacjentki. Jak należy wówczas postępować i czym różni się ono od zrośnięcia? Tego dowiecie się z dzisiejszego wpisu.
Sklejenie warg sromowych to problem, z którym do lekarzy pediatrów i ginekologów przychodzą małe pacjentki. Jak należy wówczas postępować i czym różni się ono od zrośnięcia? Tego dowiecie się z dzisiejszego wpisu.

Zacznijmy od podstaw, czyli od anatomii.

U niemowląt i małych dziewczynek widać wargi sromowe większe. Dopiero po ich rozchyleniu można zobaczyć wargi sromowe mniejsze.

Jeżeli warg sromowych większych nie da się rozdzielić, wówczas mamy do czynienia z ich zrostem. W takim przypadku jedynym słusznym postępowaniem jest przeprowadzenie diagnostyki endokrynologicznej.

Czym innym jest sklejenie warg sromowych mniejszych (tzw. synechia). Problem ten objawia się występowaniem przezroczystej szarawej tkanki, która łączy częściowo lub całkowicie wargi sromowe mniejsze. Dlatego obszar sklejenia może dotyczyć albo małego kawałka warg, albo też całej ich długości. W najcięższych przypadkach dochodzi do zamknięcia przedsionka pochwy i ujścia cewki moczowej.

Objawy sklejenia warg sromowych mniejszych

Z problemem sklejenia warg sromowych mniejszych najczęściej borykają się dziewczynki w wieku od 3 miesięcy do 3 lat. Według różnych źródeł dotyczy on od 0,6-3,5% dziewczynek. Co ciekawe, u około połowy pacjentek schorzenie to nie daje żadnych objawów. U pozostałych 50% mogą występować:

  • problemy podczas oddawania moczu;
  • wyciekanie moczu po jego oddaniu;
  • bolesność pochwy;
  • pojawienie się upławów;
  • infekcje dróg moczowych.

Dlaczego dochodzi do sklejenia warg sromowych mniejszych?

Powodów może być parę:

  • stan zapalny sromu, który spowodowany jest małym stężeniem estrogenów;
  • grzybicze zapalenie sromu i pochwy;
  • uraz mechaniczny narządów płciowych, powstały w wyniku upadku na ostry przedmiot lub ingerencję np.obrzezanie, molestowanie;
  • noszenie pieluszek jednorazowych, które z zasady sprawiają, że wargi sromowe mniejsze są umiejscowione bliżej siebie, a także narażają srom na kontakt z kałem;
  • nadmierne używanie kremów, stosowanie pudrów i zasypek oraz niewłaściwa higiena intymna, w tym zbyt energiczne mycie;
  • stosowanie płynów do higieny intymnej o kwaśnym ph. To jest ważne! Stosowanie takich specyfików przed okresem pokwitania jest niewskazane.

Tego nie muszą obawiać się rodzice

Jak postępować w przypadku sklejenia warg sromowych mniejszych?

To jest ważne! Nigdy nie próbujcie się sami uporać z tym problemem, jakakolwiek ingerencja jest niewskazana.

Absolutną podstawą jest jest odpowiednie dbanie o higienę intymną dziecka. Dalsze postępowanie uzależnione jest od tego, czy sklejenie przebiega bezobjawowo, czy też nie. Jeżeli rodzice nie zauważają u córeczki problemów z oddawaniem moczu i nie skarży się ona na dolegliwości bólowe, które mogą być rezultatem infekcji, a także znajduje się pomiędzy 3 miesiącem, a 3 rokiem życia, wówczas wystarczy sama obserwacja.

U 80% dziewczynek wraz z wiekiem dochodzi do samoistnego rozklejenia warg sromowych z uwagi na zwiększoną produkcję estrogenów.

Co ciekawe, odpieluchowanie dziecka oraz postępujący rozwój chodu również mogą doprowadzić do rozklejenia warg, a dodatkowo mają działanie profilaktyczne. Jednak w tej grupie często (41%) mamy do czynienia z nawrotami, dlatego obserwacja jest tak istotna.

W sytuacji, gdy sklejeniu warg sromowcyh towarzyszą objawy należy skonsultować się z lekarzem, który w pierwszej kolejności zaleci preparat estrogenowy w postaci kremu. Niestety w przypadku leczenia możliwe jest wystąpienie objawów niepożądanych. Dlatego tak ważna jest jest właściwa aplikacja maści. Podczas jej stosowania można delikatnie! rozciągnąć wargi, aby leczenie było skuteczniejsze. Kolejnym krokiem jest zastosowanie preparatów sterydowych, które także mogą dawać działania niepożądane.

W najbardziej skrajnych przypadkach zalecana jest ingerencja chirurgiczna.

Jeżeli post okazał się pomocny, udostępnij go proszę i podziel się nim z innymi rodzicami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *