Wodniak Jądra – co to takiego?

wodniak jądra
Wodniak jądra to przypadłość diagnozowana zarówno u dorosłych mężczyzn, jak i nowonarodzonych chłopców. Polega ona na nagromadzeniu płynu w obrębie wyrostka pochwowego otrzewnej, co jest spowodowane niezarośnięciem lub opóźnionym zarośnięciem tego wyrostka. Skutek: wyraźne powiększenie worka mosznowego.

Jeśli lekarz neonatolog podejrzewa wodniaka jądra u noworodka, zleca dodatkowe badanie USG. Można również sprawdzić, czy nie występuje transiluminacja, czyli objaw polegający na tym, że po przyłożeniu zapalonej latarki do worka mosznowego światło swobodnie przechodzi na drugą stronę.

W przypadku zdiagnozowania wodniaka jądra u noworodka z reguły nie ma powodów do niepokoju. U większości chłopców przypadłość ta samoistnie zanika między 12. a 24. miesiącem życia. Jeśli jednak wodniak utrzymuje się dłużej, konieczna jest konsultacja chirurgiczna – w grę wchodzi także zabieg, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo niezarośnięcia się wyrostka pochwowego. Absolutnie niezalecane jest natomiast nakłuwanie wodniaka z uwagi na wysokie ryzyko zakażenia, które może objąć także cały organizm po rozprzestrzenieniu się do jamy otrzewnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *