Wodniak Jądra – co to takiego?

wodniak jądra
Wodniak jądra to przypadłość diagnozowana zarówno u dorosłych mężczyzn, jak i nowonarodzonych chłopców. Polega ona na nagromadzeniu płynu w obrębie wyrostka pochwowego otrzewnej, co jest spowodowane niezarośnięciem lub opóźnionym zarośnięciem tego wyrostka. Skutek: wyraźne powiększenie worka mosznowego.

Jeśli lekarz neonatolog podejrzewa wodniaka jądra u noworodka, zleca dodatkowe badanie USG. Można również sprawdzić, czy nie występuje transiluminacja, czyli objaw polegający na tym, że po przyłożeniu zapalonej latarki do worka mosznowego światło swobodnie przechodzi na drugą stronę.

W przypadku zdiagnozowania wodniaka jądra u noworodka z reguły nie ma powodów do niepokoju. U większości chłopców przypadłość ta samoistnie zanika między 12. a 24. miesiącem życia. Jeśli jednak wodniak utrzymuje się dłużej, konieczna jest konsultacja chirurgiczna – w grę wchodzi także zabieg, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo niezarośnięcia się wyrostka pochwowego. Absolutnie niezalecane jest natomiast nakłuwanie wodniaka z uwagi na wysokie ryzyko zakażenia, które może objąć także cały organizm po rozprzestrzenieniu się do jamy otrzewnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *