Wszystko, co powinniście wiedzieć o jodzie

Wszystko, co powinniście wiedzieć o jodzie
Jod to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w procesie wytwarzania hormonów tarczycy i wpływa na pracę mózgu, układu nerwowego oraz kostnego. Jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów i zapobiega stanom zapalnym oraz nowotworom. Pomaga zachować zdrową skórę i wpływa na procesy poznawcze.

Jego zapotrzebowanie zwiększa się w okresie ciąży i karmienia piersią z uwagi na fakt, że jod ma niebagatelny wpływ na rozwój ośrodkowego układu nerwowego u płodu. Jego niedobór może skutkować poronieniem, obumarciem płodu, opóźnieniami w rozwoju umysłowym, a także zaburzeniami neurologicznymi u noworodków.

Gdzie występuje jod?

W produktach spożywczych
Najwięcej jodu znajduje się w soli kuchennej jodowanej. Drugą grupą produktów, która zawiera duże ilości tego pierwiastka jest żywność pochodzenia morskiego (ryby oraz owoce morza). Jod możemy znaleźć też w mleku i przetworach mlecznych.
Jod absorbowany jest także drogą oddechową oraz przez skórę. Pierwiastek ten kumuluje się w powietrzu w kurortach nadmorskich. Co ciekawe nad naszym Bałtykiem jest go więcej, niż nad Morzem Śródziemnym.

W jakich miesiącach jest najwięcej jodu nad morzem?

Jesienią i zimą. Ale latem również będziemy go wdychać. I teraz dobra informacja dla tych, którzy przebywają obecnie nad polskim morzem. Przy załamaniu pogody poziom jodu znacznie wzrasta.
I na koniec praktyczna wskazówka dla Was :spacerując najbliżej linii brzegowej, będziecie wdychać najwięcej jodu.

Zatem jeżeli jesteście jeszcze przed urlopem i nie wiecie, jaki kierunek obrać, nie wahajcie się ani chwili i jedźcie nad nasz Bałtyk. Zastrzyk zdrowej dawki jodu gwarantowany.

Dajcie znać w komentarzu, czy lubicie odpoczywać nad naszym morzem.

Wszystko, co powinniście wiedzieć o jodzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *