Wytyczne dotyczących kangurowania, karmienia piersią oraz porodu w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 u matki i noworodka – aktualizacja

Wytyczne dotyczących kangurowania, karmienia piersią oraz porodu w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 u matki i noworodka - aktualizacja
Mam dziś dla Was garść aktualnych wytycznych dotyczących kangurowania, karmienia piersią oraz porodu w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 u matki i noworodka. Mam nadzieję, że okażą się one przydatne i odpowiedzą na pytania przyszłych Mam.

Polskie Towarzystwo Neonatologiczne wprowadza nowe standardy, wyraźnie zaznaczając, że przy rozpoznaniu COVID-19 u matki, która właśnie urodziła zaleca się zachowanie kontaktu “skóra do skóry” po porodzie (chodzi o tzw. kangurowanie, cały artykuł na ten temat możecie znaleźć na moim blogu) i preferowanie karmienia piersią. Ostateczne zalecenie uzależnione będzie od stanu matki i jej decyzji, którą powinna podjąć przed porodem.

Zaznacza się, że decyzja o karmieniu naturalnym w przypadku podejrzenia zakażeniem SARS-CoV-2 powinna zostać podjęta po rozmowie z mamą noworodka, której należy przedstawić dwa stanowiska w tej sprawie (zalecenia WHO, AAP, UENPS, które nie podają żadnych przeciwskazań do karmienia piersią i schemat chiński, który zaleca separację matki od dziecka na okres 14 dni).

Istotne jest też fakt, że do tej pory w mleku kobiecym nie wykryto obecności żywego wirusa. Cały czas czekamy też na więcej danych dotyczących potencjalnych przeciwciał znajdujących się w pokarmie mamy, które stanowiłyby zabezpieczenie przed zakażeniem.

Najnowsze zalecenia mówią także o tym, że jedynym wskazaniem do cięcia cesarskiego u matki zakażonej jest stan matki lub dziecka. Nie będą zatem przeprowadzane one rutynowo.

Warto też dodać, że noworodek, u którego rozpoznano infekcję SARS-CoV-2 pozostaje pod opieką matki i jest karmiony pokarmem naturalnym z piersi.Przeciwskazaniem może być jedynie ciężki stan kliniczny matki lub dziecka.

Chciałabym Was też uspokoić, że w przypadku gdy Wasze maleństwo ma podejrzenie lub potwierdzenie rozpoznanej infekcji SARS-CoV-2, zostanie umieszczone w inkubatorze. Jest to obecnie standardowa procedura i nie musicie się tego obawiać.

To tyle na dziś. Przyszłe Mamusie dbajcie o siebie i Wasze maleństwa oraz nie zapominajcie o prawidłowej higienie rąk

2 Komentarze

  1. Marta pisze:

    Dziwne to wszystko w tych czasach. Przecież wiadomo, że mleko matki najlepsze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *