Zapalenie spojówek – instrukcja obsługi infekcji

Aplikacja kropel czy maści do oka to nie lada wyzwanie dla większosći rodzców. Jeszcze nie spotkałam malucha, ktory cierpliwie poddawałby się takim zabiegom. Jest panika, lęk, krzyk i mocne zaciskanie powiek. Jak zatem się do tego zabrać?

Obawiam się, że w tym przypadku nie mam złotej rady. Ale Wy możecie podzielić się swoimi w komentarzach. Zawsze zaczynam od umycia rąk i cierpliwego tłumaczenia, co zaraz zrobię i po co, aczkolwiek, bądźmy szczerzy, zazwyczaj niewiele to daje. Mówię też, że później zrobimy razem coś fajnego, żeby odwrócić uwagę. W wyjątkowo opornych przypadkach wkraplam krople do zamkniętego oka (wewnętrzny kącik), po czym odchylam delikatnie dolną powiekę.

A teraz zacznijmy od podstaw.

Nigdy nie należy bagatelizować jakichkolwiek problemów z oczami, gdzyż może to skutkować (szczególnie w przypadku najmłodszych) powikłaniami, które mogą doprowadzić do zaburzeń widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet ślepoty. Warto wiedzieć, że objawy kliniczne, które występują przy tej infekcji są inne w zależności od tego, czy mamy do czynienia z noworodkiem czy dzieckiem starszym.

Jeżeli zauważymy wydzielinę, która wypływa z oka, wkraczamy do akcji z solą fizjologiczną. Przemywamy oko co 2-3 godziny. Możemy wspomóc się mlekiem mamy i naparami: szałwia i rumianek mają działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, ale uwaga mogą uczulać! pomocny może być też  świetlik i słaba, czarna herbata). Dopóki nie ma zaczerwienionych spojówek i opuchlizny, można poczekać z wizytą u lekarza. Polecam też chusteczki z ektoiną, które mają działanie łagodzące i regenerujące. Dobrze się sprawdzają przy zapaleniu powiek, jęczmieniu, alergii. Łagodzą świąd, zaczerwienienie pieczenie.

Zacznijmy od starszaków i infekcji bakteryjnej, kiedy to w oku pojawia się ropna wydzielina.

Dostrzerzemy ją z łatwością, szczególnie rano lub po drzemce. Dziecko może z trudem otwierać sklejone oczko. Najczęsciej spojówki są zaczerwienione, a pacjent odczuwa pieczenie, swędzenie i kłucie. Może pojawić się także łzawinie, które jest z kolei charakterystycznym objawem wirusowego zapalenia spojówek. Z oka wypływa wówczas wodnista wydzielina, nie ropna i ta różnica pomaga w odróżnieniu obu infekcji.

To jest ważne!

Bakteryjne zapalenie spojówek jest chorobą, która ustępuje samoistnie. Dlatego przed wizytą u lekarza, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z łagodniejszym przebiegiem choroby możemy odczekać 3-5 dni.

Jeżeli objawy nie ustępują lub też nasilają się, wskazana jest wizyta lekarska. Wówczas zapewne dostaniecie receptę na krople antybiotykowe, które sprawią, że czas infekcji się skróci, a dziecko nie będzie się tak męczyć.

Jak rozróżnić bakteryjne zapalenie spojówek od alergicznego?

To pytanie bardzo często pada w moim gabinecie. Przy infekcji o podłóżu alergicznym, problemy z oczami zawsze są obustronne (przy bakteryjnym niekonieczneie).

Nie ustępują po paru dniach, mają charakter przewlekły i występują sezonowo. Bardzo często pojawia się wówczas świąd oczu. Oprócz zaczerwienienia i obrzęku spojówek oraz powiek, z oczu sączy się wydzielina. Początkowo jest ona wodnista, ale w przypadku nadkażenia bakteriami zamienia się w ropną.

Najbardziej zakaźną postacią tej infekcji jest wirusowe zapalenie spojówek.

Na początku zainfekowane zostaje jedno oko, później drugie (po około 2 dniach). U dziecka może występować dość duży obrzęk powiek, przekrwienie, wspomniania wcześniej wodnista wydzielina, światłowstręt i powiększone węzły chłonne.

To jest ważne!

Z uwagi na dużą zaraźliwość należy jak najszybciej odizolować pacjenta, dziecko powinno pozostać w domu. Istotne jest też, aby nie pozwolić maluchowi wkładać palców do oczu. Leczymy, podając krople.      

Przejdźmy teraz do noworodków.

W ich przypadku możemy mieć do czynienia z niedrożnymi kanalikami łzowymi (8% noworodków). Objawy: ropienie i przekrwione oczka, obrzęk, (rozwijam ten temat w osobnym wpisie na blogu).

Ponadto u najmłodszych pacjentów występują:

  •  Bakteryjne zapalenie spojówek – diagnozowane najczęściej. Oczka maluszka mogą być wówczas przekrwione i obrzeknięte. Pojawia się w nich wydzielina ropna. Nie występują inne objawy ogólne. Taki stan utrzymuje się zazwyczaj do 5 dni. Tak jak w przypadku innych noworodkowcyh schorzeń, trzeba zgłosić się do lekarza.
  •  Chemiczne zapalenie spojówek, które pojawia dość często po rutynowej aplikacji po porodzie kropli do oczu. Nie wymaga leczenia, ustępuje samoistnie. Oczka maluszka mogą być lekko przekrowione i może się z nich sączyć niewielka wydzielina.

Do zakażenia może dojść także w trakcie porodu naturalnego.

Będziemy mieć wówczas do czynienia z infekcją wywołaną przez:

  • dwoinkę rzeżaczki – ciężkie zapalenie, wywołujące powikłania, na szczęście zdarza się u nas bardzo rzadko (w ostatnich latach 1 przypadek na rok);
  • wirus opryszczki – również występuje rzadko;
  • chlamydie (w Polsce dość rzadko) – objawy: wydzielina ropna, przekrwienie, obrzęk, leczone antybiotykiem.

Klasyfikacja zapalenia spojówek nie jest wybitnie porywająca, warto jednak posiadać ogólny zarys wiedzy na ten temat, żeby móc odpowiednio zareagować we właściwym czasie. Jeżeli dobrnęliście do końca, brawa dla Was.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *