Grypa, wszystko, co rodzic wiedzieć powinien

W ostatnich dniach przyjmujemy rekordową liczbę małych pacjentów z grypą. Podobnie sprawa ma się z rsv, który jest cały czas w natarciu. Wirus grypy jest w tym sezonie wyjątkowo wredny. Zakażenie szerzy się bardzo szybko. W tym roku, w grudniu mamy już tyle zachorowań, co w poprzednich latach w lutym. A zatem dzisiaj w paru najważniejszych punktach, wszystko to, co o grypie wiedzieć powinniście.

Czy grypa jest niebezpieczna❓️
Nie tylko osoby z grupy ryzyka, ale także młodzi ludzie trafiają na oiom z powikłaniami. Nawet dzisiaj dowiedziałam się o młodej pacjentce, która walczy o życie. Kolejna osoba, mama naszego pacjenta jest szykowana do przeszczepu płuc. Dlatego, choć nie chcę Was straszyć, zależy mi na tym, żebyście zdali sobie sprawę, że zachorowanie na grypę wiąże się z ryzykiem powikłań, ze śmiercią włącznie. ❗️Chrońmy tych, którzy obarczeni są ryzykiem ciężkiego przebiegu. Do tej grupy zaliczać się będą:

❌️osoby po 65. roku życia i najmłodsi przed ukończeniem 5 lat, w szczególności zaś do 2 roku życia;
❌️kobiety w ciąży, szczególnie II i III trymestr i w pierwszej połowie połogu;
❌️osoby z otyłością i przewlekłymi chorobami.

Skąd mam wiedzieć, że to grypa❓️

Grypa daje wiele podobnych objawów do innych infekcji, jak choćby do covid-19. Najczęściej organizm zmaga się wówczas ze złym samopoczuciem, osłabieniem, bólami mięśniowymi, wysoką gorączką, bólem głowy i gardła, dreszczami. Najskuteczniejszym sposobem jest wykonanie testu, który możecie kupić w aptece i zrobić samodzielnie w domu.  Polecam kupić taki, który wykryje od razu wirusa RSV, SARS-CoV-2, wirusa grypy A oraz B. Jeżeli mamy pewność, że to grypa, wówczas możemy podać lek przeciwwirusowy (oseltamiwir), który hamuje rozprzestrzenianie się wirusa. Zależy nam na tym, aby lek został włączony jak najszybciej, ponieważ najbardziej skuteczny jest w momencie włączenia przez pierwsze 40 godzin od pojawienia się objawów.

Jak walczyć z chorobą❓️

Zalecam izolację, położenie się do łóżka (odpoczynek) i dobre nawodnienie. Przyjmowanie płynów ma pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia. Organizm szybciej się regeneruje, nawilżają się śluzówki, udrażniają drogi oddechowe, łagodzi się ból gardła. Miód u dzieci powyżej 1 roku życia (3xdziennie, 1 łyżka) ma udowodnione działanie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Poza tym leczymy objawowo, podajemy na zmianę paracetamol z ibuprofenem. Jeżeli lekarz zaleci, włączamy lek przeciwwirusowy.

Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem❓️

Zaszczepienie się przeciwko grypie to jedyne możliwe zabezpieczenie. ❗️Co istotne po tej szczepionce występuje najmniejsza liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych. Ja i moja rodzina szczepimy się regularnie.

Jak dochodzi do zakażenia❓️

Grypa przenosi się drogą kropelkową przez:
❌️bezpośredni kontakt z chorym, zakażonym, bądź zakażonymi przedmiotami;
❌️dłuższe przebywanie w niewielkiej odległości od chorego na grypę (1,5 m) bez zabezpieczenia, czyli bez maseczki;
❌️złej higieny rąk;
❌️dotykanie ust, oczu, nosa rękami, które miały kontakt ze skażonymi przedmiotami;
❌️przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach z dużą ilością osób w trakcie trwania sezonu na grypę.

Kiedy dziecko przestaje zarażać i może wrócić do przedszkola❓️

Generalnie jest tak, że dzieci zarażają dłużej. Kilka dni przed wystąpieniem objawów, aż do 10 dni po. Zawsze im wyższa gorączka, tym większa zakażalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *