Prawidłowa higiena noska

Było już o czyszczeniu uszu u dzieci, a dzisiaj przyszła kolej na prawidłową higienę noska.

Zatkany nos u dziecka

powoduje problemy z oddychaniem, jedzeniem, ssaniem piersi i zapachami. Jest przyczyną częstych nocnych pobudek i stanowi zagrożenie dla zdrowia dziecka. Starsze dzieci potrafią samodzielnie wydmuchać nos (jeżeli chcecie wiedzieć, jak je tego nauczyć, zajrzyjcie do moich wcześniejszych postów). Problemem są maluchy. I tu do akcji musi wkroczyć rodzic i pomóc im oczyścić nosek. Jak zrobić to prawidłowo?

Zacznijmy od podstaw,

czyli od prawidłowej higieny rąk. Zanim sięgniemy po aspiratory lub klasyczne gruszki do nosa, warto zacząć od soli fizjologicznej (roztwór 0,9% NaCl) i wkroplić po 1-2 kropelki do każdej dziurki. Uważam, że sól fizjologiczna to jest absolutny must have w apteczce rodziców dzieci. Można także zastosować wodę morską w sprayu. Kiedy maluch ma zatkany nosek po takim zabiegu najlepiej ułożyć go na brzuchu lub boku. Należy pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu organizmu i nawilżaniu powietrza.

Jeżeli konieczne będzie sięgnięcie po dodatkowe pomoce, najlepiej skorzystać jest z klasycznej gruszki lub fridy do nosa. Pamiętając przy tym, żeby ich końcówki dopasowane były do rozmiarów noska dziecka.

Obowiązuje jeszcze jedna zasada.

Im mniej odciągania, tym lepiej. A jeżeli dziecko się nie meczy, nie ma problemów z oddychaniem, jedzeniem i ze spaniem, to najlepiej zostawić nosek w spokoju i go nie czyścić.

Jeżeli katar nadal nie ustępuje, można u starszaków zastosować specyfiki obkurczające błonę śluzową nosa, które dostępne są w aptece bez recepty w postaci kropelek lub w sprayu. Maksymalny czas stosowania takich preparatów to 3-5 dni.

Najczęstszymi przyczynami niedrożności noska są

infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych oraz alergia. W przypadku, gdy objawy nie ustępują lub nawracają, należy zgłosić się do lekarza, który zbierze szczegółowy wywiad chorobowy, a następnie przystąpi do badania nosa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *