Zielone smoothies – mój sposób na zastrzyk zdrowej energii

Zielone smoothies - blog - 1 | paniDoktor
Macie jakieś fajne przepisy na domowe soki z warzyw i owoców? Ja ostatnio zaczęłam pić zielone smoothies i przepadłam. Zielone soki to prawdziwy zastrzyk zdrowej energii. A przede wszystkim źródło chlorofilu, magnezu, wapnia oraz witamin A, C, K, kwasu foliowego, luteiny, a także błonnika. Zawarte w nich antyoksydanty spowalniają proces starzenia, wzmacniają odporność i chronią przed nowotworami. Z kolei błonnik zadba o poczucie sytości.

Ze względu na chlorofil, który między innymi pomaga w walce z anemią i kwas foliowy polecam je także przyszłym Mamusiom.

Jeżeli chcecie przyrządzić taki sok dzieciom, połączcie 40% zielonych warzyw z 60 % owoców (świeżych lub mrożonych) i w razie potrzeby dodajcie cynamon lub banana, a jesienią miód. Warto też dolać parę kropelek Waszego ulubionego oleju lub oliwy, dzięki czemu niektóre substancje odżywcze (te, które rozpuszczają się w tłuszczach) zostaną lepiej wchłonięte.

Ostatnio przy okazji wpisu na temat wyrabiania u dzieci zdrowego nawyku picia wody, wspomniałam o tym, że maluchom należą się czasem odstępstwa i odrobina przyjemności. Samodzielne przygotowywanie takich soków ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw jest bardzo dobrym pomysłem na urozmaicenie diety i nawadniania malucha.

Na szczęście ceny porządnych wyciskarek wolnoobrotowych mocno spadły i obecnie śmiało można kupić takie urządzenie już za 300-400 złotych. Sam proces wyciskania soku jest fascynujący dla dziecka 👉warto więc zaangażować w to pociechę, objaśniając jej przy okazji, jakie cenne składniki znajdują się w poszczególnych owocach i warzywach.

Rada
Jeśli nie możecie sobie pozwolić na zakup wyciskarki wolnoobrotowej, to wypróbujcie inne metody, chociażby blendowanie czy tradycyjne gotowanie. Niektóre owoce można też dodawać w całości do wody, ewentualnie rozgnieść je w szklance.

Zielone smoothies - blog - 2 | paniDoktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *